Polska

Lato w mieście i małe przyjemności

Lato w mieście… Kraków to idealne miasto do spędzania letnich miesięcy choćby dlatego, że gdy zejdzie się z głównych ścieżek, można odkryć naprawdę urokliwe miejsca. Ja ostatnio takie odkryłam. Sielskość w mieście, lecz poza centrum. Kraków jest latem naprawdę fajny (poza oczywiście też) !

Mieszkam już 7 lat w tym mieście a wciąż nie odkryłam wszystkich jego uroków. Lato to idealny czas, żeby to nadrobić, zwłaszcza gdy na urlop i daleką podróż muszę poczekać do października. No to czekam !

Jak już wcześniej wspominałam, odkryłam ostatnio idealne miejsce na letni spacer. Mowa tu o pieszym szlaku turystyczno – kulturowym Bronowice Małe – Mydlniki. Już dawno chciałam się przejść tą trasą, ale zawsze to odkładałam. Ciepłe, letnie weekendy sprzyjają spacerom, a owa trasa znajduje się bardzo niedaleko mojego mieszkania.

Długość trasy to jakieś 10 kilometrów. Można na niej zobaczyć różnego rodzaju obiekty, zabytkowe budowle i historyczne miejsca, na przykład stare bronowickie chałupy z lat 20 XXw. Moim faworytem jest biała, drewniana chata z zachowanymi zdobieniami, ręcznie malowanymi niebieską farbą motywami. Na trasie znajduje się również słynna Rydlówka, czyli Regionalne Muzeum Młodej Polski, ujęcie wodne Źródełko (woda nie jest zdatna do picia), schron Bronowice, kapliczki, czy murowana kuźnia.

Ale to co ja lubię najbardziej to obecność natury i nieobecność ludzi w tych okolicznościach (no co, czasem dobrze jest pobyć ze sobą sam na sam ;) ). Las, kwitnące pola, puste drogi i ja z aparatem. To lubię !

Trasę można rozpocząć przy pętli tramwajowej Bronowice Małe, pójść w stronę ulicy Zielony Most, a później skręcić w ulicę Tetmajera, a potem iść przed siebie, aż wyjdziemy wprost na pętlę autobusową Mydlniki. Po długim spacerze można wrócić autobusem do centrum.

To jest spacer, a nie jakieś tam byle co ! ;) Lato, trwaj wiecznie !

Zrobię też coś, czego na tym blogu jeszcze nigdy nie robiłam, mianowicie polecę ciekawą lekturę na wakacje (i nie tylko): moje nowe odkrycie to Subiektywny przewodnik po małych przyjemnościach (stąd też tytuł wpisu), autorstwa Moniki Kantor-Załęckiej i Sebastiana Załęckiego, autorów bloga Myszkowiec i Mikantor.pl. Ci ludzie tworzą niesamowite rzeczy – na przykład mapy, czy albumy, ale ja najbardziej lubię ich za zdjęcia, które robią. Studnia inspiracji, która nie ma dna. Subiektywnych przewodników… jest 10 (10 części), ja odkryłam je stosunkowo niedawno i już w swojej biblioteczce mam dwie. Niestety jest to dość mały nakład, więc większość nie jest już w sprzedaży, ale ostatnio wyszła ostatnia, dziesiąta część, która ciągle jest dostępna. W wielkim skrócie – przewodnik po ciekawych miejscach (miasta, restauracje, kawiarnie w różnych krajach), przepisy, inspiracje kulinarne i przede wszystkim piękne zdjęcia. Z tymi przewodnikami spędzam tegoroczne lato. A wszystko dzięki poczciwemu instagramowi, dzięki któremu odkryłam autorów i to, co robią. Dzięki insta !

Linki, pod którymi można poznać ten duet i kupić książkę:

http://www.zoe.decostyl.pl

http://blog.myszkowiec.com.pl/tag/becoffeestyle/

http://mikantor.pl

https://www.instagram.com/becoffeestyle/

 

 

A w przyszłym tygodniu będzie Tatrzański Park Narodowy, Morskie Oko i górskie klimaty… Czekałam, żeby wybrać się tam latem. Lato trwa, więc jadę ! Plecak, aparat i w drogę. Będzie focone, a ja postaram się tchnąć trochę życia w tego bloga, bo ostatnio coś mało tu zaglądam. Za to na instagramie publikuję na bieżąco. Serdecznie zapraszam, siatka zdjęć widoczna w panelu bocznym.

Do następnego !

  • Patrz, mieszkam w Krakowie całe życie a nigdy nie przeszłam tej trasy ? Może w końcu najwyższy czas nadrobić ?
    Czekam na górskie opowieści!!!

    • To jakbyś chciała się wyciszyć i pobyć z naturą to serdecznie polecam, za to uwielbiam Kraków, że w sumie tak naprawdę nie trzeba się nawet ruszać poza miasto, żeby poczuć się jak poza nim :D

  • Natalia Basińska

    piękna #natura ! :)

  • Ooo, szukałam ostatnio inspiracji dotyczących „wycieczek” po Krakowie! <3 Muszę w końcu poznać trochę nowych miejsc, bo ostatnio chodzę jedynie w te, które zdążyłam już dobrze poznać. :)

  • Uwielbiam krajobrazy wsi.Gratuluję wrażliwego oka i dziękuję za wizytę na moim blogu :)