Francja

Musée Miniature et Cinéma de Lyon

W sercu Starego Lyonu (Le Vieux Lyon), o którym pisałam w poprzednim poście, znajduje się warte odwiedzenia miejsce – Muzeum Kina i Miniatur. Na mapie Lyonu to pozycja obowiązkowa dla każdego filmowego maniaka, ale nie tylko. W tym wyjątkowym miejscu możemy podziwiać dwie wystawy – wystawę ręcznie robionych miniatur/makiet, realistycznie odwzorowujących rzeczywiste pomieszczenia i sceny, a także kolekcję filmowych rekwizytów, kostiumów, masek, modeli, rzeczywiście używanych na planie filmowym. Spora część wystawy dedykowana jest efektom specjalnym. A wszystko to mieści się na kilku poziomach najbardziej rozpoznawalnego budynku w Starym Lyonie – w Maison des Avocats.Bilet kosztuje 9 euro (ulgowy 6,5 euro), więc zdecydowanie warto. Wystawa zaczyna się niesamowitą imitacją scenerii z powieści i filmu Pachnidło – misternie odwzorowana sceneria to wrażenia nie tylko wzrokowe, także słuchowe i węchowe – muzyka robiąca nastrój i unoszący się zapach różanych perfum działają na zmysły i wyobraźnię. Kolejne poziomy muzeum to pokaźna kolekcja filmowych rekwizytów, masek, modeli, kostiumów, makiet do efektów specjalnych, fotografii, rysunków, autografów i wielu innych rzeczy rzeczywiście wykorzystywanych na planach filmowych. W ponad tysiącu metrów kwadratowych możemy zanurzyć się całkowicie w filmowym świecie. Oprócz tej wystawy, możemy oglądać też czasową ekspozycję dedykowaną filmowi The Grand Budapest Hotel, z piękną makietą reprodukcyjną tego właśnie hotelu, z fotografiami budynków, którymi inspirowali się filmowi architekci, całą masę opisów dotyczących filmu etc. Na sam koniec wchodzimy do sal zadedykowanych miniaturom wnętrz i różnych scenerii, czy mebli – Dana Ohlmanna, stałej ekspozycji stworzonej przez dyrektora tego muzeum, utrzymywanego dzięki licznie odwiedzającym go zainteresowanym. Stopień odwzorowania realistycznych pomieszczeń jest tak duży, że na zdjęciach wyglądają jak prawdziwe, nawet światło idealnie imituje promienie słoneczne. Zostawiam Was ze zdjęciami, sami oceńcie, czy warto odwiedzić to miejsce ;)

DSC_0777

DSC_0815

DSC_0816

DSC_0820

DSC_0817

DSC_0827

DSC_0829

DSC_0836

DSC_0838

DSC_0839

DSC_0854

DSC_0865

DSC_0874

DSC_0876

DSC_0876

DSC_0879

DSC_0892

DSC_0895

DSC_0897

DSC_0917

DSC_0932

 • Uwielbiam takie miejsca z klimatem!

 • Z chęcią bym odwiedziła :D
  Szczególnie żeby zobaczyć małego Gizmo :D

 • Ewa

  To jak podróż w czasie ?

 • Bardzo dobra relacja z wycieczki do muzeum. Byłam w Lyonie dwa razy i od razu poznałam tą okolicę, ale niestety nigdy nie starczyło mi czasu żeby zobaczyć to muzeum. Twój post bardzo mnie do tego zachęcił. Następnym razem! Pozdrawiam :)

 • Bardzo intrugujace miejsce I az mam ochote tam pojechac. Lyon znam bardzo slabo, bo bylam tam tylko raz I to z blyskawiczn,a wizyta. Ciagle mi tam jakos nie po drodze, wiec nadal jest na mojej (dlugiej) liscie miejsc do odwiedzenia:)
  Dzieki za relacje:) Nika

 • Na pewno odwiedzenie takiego miejsca jest bardzo ciekawe. Zwłaszcza, że można zobaczyć jak to wszystko powstaje, to jest najbardziej interesujące :)